Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2016

3η η Στεφανία Λεοντιάδου του Δρομέα Αμαρουσίου, στον 34ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας!

Μερούσης & Ρεμπούλη νικητές στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
Ο πρωτάρης στην αυθεντική διαδρομή Κενυάτης Λούκα Ρότιχ Λουμποβάν μέχρι τα μισά της απόστασης κυνήγησε το ρεκόρ διαδρομής, ωστόσο ο δυνατός αέρας και οι δυσκολίες του αγώνα δεν του το επέτρεψαν. Ο αθλητής τερμάτισε σε 2.12.49 και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στην 34η  στάση της διοργάνωσης.
Ο Λουμποβάν καταχειροκροτήθηκε από τους χιλιάδες φιλάθλους που ήταν στο Παναθηναϊκό στάδιο, αλλά και τα μέλη της ολυμπιακής ομάδας, που περίμεναν τον τερματισμό των πρώτων αθλητών. Δεύτερος με 2.13.24 ήταν ο Κιπρούτο με 2.13. 24  και τρίτος ο επίσης Κενυάτης Κιμτάι με 2.13.26.
Ο Χριστόφορος Μερούσης για μία 4η φορά ήταν ο 1ος Ελληνας της διαδρομής.
Ο αθλητής του Σταύρου Καρρέ, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με πρόβλημα στο γόνατο, κατάφερε να τερματίσει 1ος (10ος στην γενική κατάταξη) με 2.24.58. Τον αθλητή περίμενε στον τερματισμό, ο μικρός του γιος.
Ο Κώστας Γκελαούζος, στην παρθενική του εμφάνιση στην αυθεντική διαδρομή πέτυχε 2.26.08 και άφησε υποσχέσεις για το μέλλον.
Μάλιστα ο 26χρονος αθλητής μέχρι το 35ο χιλιόμετρο προηγούνταν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, ωστόσο στα τελευταία χιλιόμετρα ο πιο έμπειρος Μερούσης, κατάφερε να τον προσπεράσει και να φτάσει πρώτος στον τερματισμό.
Ο Δήμος Ευαγγελίδης, όπως και πέρυσι έτσι και φέτος ήταν τρίτος με 2.29.40.
Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η  Νάνσι Αρουζέι 2.38.13 και ακολούθησε η Κένζαμε 2.38.27.
Η Ουρανία Ρεμπούλη όπως & πέρυσι έτσι και φέτος ήταν νικήτρια στο Πρωτάθλημα και 3η στην γενική κατάταξη με 2. 2.49.24. Η Σόνια Τσεκίνη- Μπουδούρη στον πρώτο μαραθώνιο της καριέρας της πέτυχε 2.55.04, ενώ 3η η Στεφανία Λεοντιάδου(του Δρομέα Αμαρουσίου), με 2.58.00.