Τρίτη 15 Φεβρουαρίου 2011

Νίκησε η ΝΙΚΗ με 69 - 58!

Την 13η νίκη της πέτυχε η ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ στο κλειστό του "Σπύρος Λούης" με αντίπαλο την Ηλιούπολη και σκορ 69-58! Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για τη ΝΙΚΗ με τους φιλοξενούμενους να αιφνιδιάζουν με την απόδοσή τους και να διεκδικούν την νίκη στα ίσια! Σκορ πρώτου δεκαλέπτου 22-19. Στον ίδιο ρυθμό με σαφώς καλύτερες άμυνες αλλά την διαφορά να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα κύλησε το δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34-29.
 Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα από την Ηλιούπολη μπήκε αποφασισμένη να κυνηγήσει το παιχνίδι και προηγήθηκε στο 25΄με 37-38! Κάπου εκεί όμως οι αθλητές της Νίκης Αμαρουσίου αφυπνίστηκαν και με ένα σερί 14-2 ανέβασαν την διαφορά στους 11 πόντους και έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 51-40. Με συνέπεια και προσοχή έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα και διατηρήθηκε η διαφορά των 11 πόντων και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τελικό σκορ 69-58!
Ξεχώρισαν για την ομάδα του Αμαρουσίου οι Κοντογιάννης (18π., 3ass.), Κοκαλιάς (8π., 10reb., 4ass.) και Γιαουρτόγλου (10π., 5ass.) ενώ εξαιρετικός ήταν ο Αντωνόπουλος στα αμυντικά του καθήκοντα!
Με τη ΝΙΚΙΗ δεν αγωνίστηκε ο Γιαννάκης ο οποίος ταλαιπωρείται από τραυματισμό στο πέλμα.
Επόμενος αντίπαλος ο πρωτοπόρος Αετός την ερχόμενη Δευτάρα 21/2 στις 21:30 στο Κλειστό του Στρέφη!
Δεκάλεπτα: 22-19, 34-29, 51-40, 69-58.
Νίκη Αμαρουσίου (Χατζής-Ραχωβίτσας): Αντωνόπουλος 3(1), Μπίτσικας 7(1), Κοκαλιάς 8(1), Κοντογιάννης 18(2), Αντωνιάδης 2, Γιαουρτόγλου 3, Τάσιος 4, Ευαγγελίτσης 10, Τσέκενης, Γιατράκος Α. 4, Λαμπρόπουλος 3.